A vezeték nélküli EKG vizsgálat, más néven Holter EKG, egy olyan folyamatos szívmonitorozási eljárás, amely lehetővé teszi a szív elektromos aktivitásának részletes nyomon követését. Ezt a vizsgálatot szívritmuszavarok, például időszakos szívverés-kihagyás, gyors szívverés (tachycardia) vagy lassú szívverés (bradycardia), valamint gyakran a szédülés és az ájulásos rosszullétek diagnosztizálására használják.
A vezeték nélküli Holter EKG előnyei közé tartozik, hogy kényelmes, nem akadályozza a pácienst mindennapi tevékenységei végzésében, így folyamatosan viselheti a készüléket, ami ezáltal pontosabb és hosszabb távú adatgyűjtést tesz lehetővé, mint a hagyományos, rövid ideig tartó nyugalmi EKG felvétel.
A vizsgálat során a gyermek testére elektródákat helyeznek, amelyek egy kis méretű (mindössze 23 gram súlyú) készülékhez kapcsolódnak. Az eszköz rögzíti a szív működését a vizsgálat teljes időtartama alatt. Szükség esetén a készülék a testről átmenetileg levehető (pl. zuhanyzás, úszás), majd azt visszahelyezve a felvétel automatikusan folytatódik.
A Holter EKG különösen hasznos a nehezen észlelhető szívritmuszavarok diagnosztizálásában, mivel hosszabb időn keresztül monitorozza a szívet, így az orvos részletes képet kap a szív állapotáról. A vizsgálat előtt nincs szükség különösebb előkészületre.
A Holter EKG vizsgálat javasolt azok számára, akiknél gyaníthatóan szívritmuszavarok, szívdobogásérzés, szédülés vagy ájulás jelentkezik. A 24 órás vizsgálat legtöbbször csak mindennapos tünetek esetén elegendő, míg a hosszabb távú, ideálisan 72 vagy 120 órás monitorozás ajánlott, ha a tünetek nem napi rendszerességgel vagy változékonyan fordulnak elő.